0917 128 348
15 rokov skúseností
Ako vybrať kotol

Ako vybrať kotol?

 

Pri výbere kotla hrá dôležitú úlohu niekoľko parametrov. Je to investícia na dlhšie obdobie, preto je nutné zvážiť, aký druh kotla si vybrať. Dôležitú úlohu zohráva druh paliva, výkon kotla, umiestnenie kotla, jeho dizajn, spôsob odvodu spalín a príprava teplej vody.

 

Druh paliva

Trh ponúka niekoľko druhov kotlov podľa paliva. Vybrať si môžete kotle na zemný plyn, propán, elektrické kotle, kotle na tuhé palivo, alebo kotle na biomasu.

 

Výkon kotla

Výkon kotla musí zodpovedať tepelným stratám objektu a požiadavkám na prípravu teplej vody. Správne naprojektovaný kotol zabezpečí dostatok tepla aj v najväčších mrazoch a naopak v prechodných obdobiach, dovoľuje znížiť výkon na optimálnu hodnotu. Nastavenie výkonu kotla “od oka“ zhoršuje regulačné možnosti vykurovacej sústavy a tým aj komfort a spotrebu paliva. Projekčný návrh je v tejto fáze veľmi dôležitým odborným riešením. Predídete tak komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť neprofesionálnym prístupom.

 

Umiestnenie kotla

V prvom rade je dôležité si ujasniť, či bude kotol stáť na zemi alebo bude zavesený na stene. Záleží to nielen od stavebnej dispozície objektu, ale aj od druhu vykurovacej sústavy. V prípade teplej vody sa odporúča umiestniť kotol či zásobník v blízkosti odberného miesta, z dôvodu zníženia tepelných strát v potrubí.

 

 

 

 

Dizajn kotla

Staré, nepríťažlivé kotle sú už minulosťou. Nahradili ich moderné kotle, ktoré ladia s ostatnými prvkami v domácnosti a môžu tak byť umiestnené kdekoľvek v interiéri.

 

Spôsob odvodu spalín

Ďalším kritériom pri výbere správneho kotla a miesta jeho ďalšej inštalácie je možnosť prívodu vzduchu, potrebného pre spaľovanie a odvod spalín.

 

Najčastejšie sa využívajú nasledujúce typy odvodu spalín:
 

 

  • Komín - je tradičným riešením, pri ktorom sa spaliny odvádzajú do komína a kotol si odoberá spaľovací vzduch z miestnosti, kde je nainštalovaný. Táto miestnosť musí mať zaistené dostatočné vetranie.
  • Turbo - na rozdiel od komínových kotlov nepotrebuje vetracie otvory a môže byť umiestnený aj v uzatvárateľnej skrinke. Spaliny sa odvádzajú do vonkajšieho prostredia pomocou špeciálneho potrubia, odkiaľ sa zároveň privádza spaľovací vzduch.
  • Poloturbo - je alternatívnejšie riešenie. Nadstavec, pomocou ventilátora zabezpečuje odvod spalín  cez potrubie, až do vzdialenosti 10 metrov.

 

Príprava teplej vody

Spôsob prípravy teplej vody je dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje výber kotla. Vybrať si môžete kotle s prietokovým ohrievačom vody alebo zásobníkové kotle. Kotle so zásobníkom si vyžadujú viac priestoru, vzhľadom na rozmery zásobníka. Sú prevádzkovo o niečo drahšie, ale o to komfortnejšie. Kotly s prietokovým ohrevom majú kompaktnejšie rozmery a sú cenovo prístupnejšie.

 

 

Náklady na vykurovanie nie sú závislé len od výberu kotla ale aj od ostatných faktorov, ako je zateplenie domu, zníženie teploty vykurovaného objektu v noci alebo počas neprítomnosti obyvateľov, inštalácia termostatických ventilov na radiátory a podobne. Účinné sú aj jednoduché opatrenia ako napríklad odstránenie predmetov, ktoré zakrývajú vykurovacie telesá.


 

Objednajte si obhliadku.

  0917 128 348

Kontaktujte nás

Meno:
Mesto / obec: *
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Potrebujem vyriešiť: *
Poznámka:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia